Pronájem roubenky
Včely už jsou na Zemi milióny let a stále žijí stejně. Včelstvo je asi nejbáječnější přírodní druh z hlediska organizace hmoty a energie v prostoru a času. Spořádané soužití velkého množství jednotlivých včel je stejně fascinující jako pravidelné geometrické tvary jejich plástů. Všechny kultury vždy považovaly včely za symbol pozitivních a užitečných vlastností - harmonie, píle a nesobeckosti.
Energetická složka potravy včel. Zásobárna sluneční energie v plástech.
Zdroj stavebních látek (bílkovin) včel.
Vodu přinášejí včely létavky z vnějšího prostředí. Přednost dávají nekvalitní vodě (močůvka, okraje zakalených louží – tato voda obsahuje minerály). Přinesená voda slouží k ředění medu při zpracování na krmivo. Voda odpařující se z buněk při zahušťování sladiny slouží k regulaci úlového mikroklima. Víření křídel včel na česně regulují vlhkost a teplotu úlového prostředí.
Rozmnožování formou vytváření kompletních dceřiných kolonií je v živočišné říši méně častá a extravagantní strategie – potencionální nesmrtelnost.
Matka nemá mocenskou pozici ve včelstvu, až na jednu výjimku. Matka vytváří mateří látku a ta zabraňuje, aby se dělnicím vyvíjely vaječníky.
v úle je cca 2/3 úlových včel a 1/3 létavek. Dle počasí a přínosu nektaru mohou včely své role upravit dle potřeb společenstva.
1.-3. den: Čistička v úlu
4.-6. den: Krmička - zasobování larev potravou
7.-12. den: Kojička - krmení matky a mladších larev
13.-18. den: Stavitelka a přejímatelka
19.-21. den: Strážkyně česna
Od 21. dne do smrti: Létavka (nektar, pyl, voda)
Sex včely medonosné je jejím soukromím, o kterém spíše spekulujeme, než s určitostí víme. Na 10 matek připadá 5 až 20 tis. trubců. Z jednoho miliónu dcer dospěje k páření jen několik desítek dcer.
Zdrojem včelího masa mohou být dospělé včely, kukly či larvy (u nás na okraji zájmu).
V přírodě existuje určité biopole elektromagnetického charakteru. Včely v úle dovedou změnit strukturu molekul vody (změna vazebního úhlu mezi atomy vodíku a atomem kyslíku). Voda je vhodná pro diabetiky, lidi nemocné se štítnou žlázou. Zlepšení zrání piva, vína nebo slivovice v úle.
Z včelařství naučil jsem se přírodu více znáti a více milovati, než z mnoha knih učených.
Užitečnost včelařství, v němž mnohý přičinlivý poddaný nalezl čistý a jistý zdroj k zapravení dávek státu potřebných, pohnula naši mateřskou starostlivost, abychom tomuto důležitému odvětví hospodářskému věnovali zvláštní pozornost a podporu a v našich zemích postupně je zvelebovali a šířili.
Kdykoli pozoruji velkolepou práci včel v úle, zdá se mi, že paprsek Boží moudrosti zazářil přede mnou.
Tomu, kdo je poznal, tomu, kdo je miloval, zdá se léto bez včel tak ubohé a tak nedokonalé jakoby bylo bez ptáků a bez keřů a stromů.
Včely jsou zajímavá kniha. Otevři ji a uvidíš, co všechno se ti postupně bude objevovat.
Včelaření podobá se čtení krásné knihy, která se každou stránkou stává zajímavější a napínavější.
Národ musíme pokládat za úl včel. A jako včely z úlu na všechny strany se rozlétají, ne aby se rozfoukaly a obci jako se odcizily, nýbrž, aby nasbíraly medových pylů a do společného úlu je snesly a pro celou včelí obec medu narobily. I člověk jako člen obce národa může všude mimo něj sbírati vědění, umění a zkušenosti, ale jími obohacen má se vraceti k národu a ukládat je do klenotnice národa.
Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.
Úloha včel na naší planetě v žádném případě nespočívá v produkci medu na mlsání pro vyšší savce, ale v opylování miliónů květů na ovocných stromech, zeleninových zahradách, loukách, polích a lesích. Bez včel by nebylo opylení, žádných rostlin, žádných zvířat, žádných lidí.
Na světě jsou dvě největší záhady života, člověk a včely. Starší jsou včely.
Včely nejsú samotného přirození jako vorlice, ale jakožto lidé, nebo mezi nimi jest tovařiství díla a stavení, a v nich jest rozom a umění.
J. M. Ehrenfels:
Včelařství je poezie zemědělství.
Věnujme lásku tomu, co dobře známe, co nám dělá radost a přináší užitek: včelám. Nikomu neškodí, jen jsou užitečné, zvyšují úrodnost rostlin a stromů.
Včela ví, z kterých květů má sbírat med.
Musím se zmínit ještě o jednom včelím produktu, který není jmenován v žádné literatuře, není o něm vydáno žádné učené pojednání. Tento produkt je určen výhradně pro chovatele včel a je jim odměnou za jejich snažení. Tímto produktem je krásný pocit uspokojení ze smysluplné tvůrčí činnosti, kterou chov včel bezesporu je, pocit sounáležitosti s přírodou, láska ke včelám. A já si přeji, aby tímto produktem byli hojně obdarováni všichni, kteří mají včely rádi.
Včelařství jako obor zájmové lidské činnosti poskytuje vnímavému včelaři vedle užitečnosti také pohodu a pocit krásna a vedle toho v něm formuje vztah k práci a přírodě.
… jest důležito, aby každý včelař něco zkoušel, co se týká včelařství, neboť jenom na takové cestě možno dodělat se výsledků prospěšných….
Příroda neříká nikdy nic jiného, než říká moudrost.
Příroda uzdravuje, lékař léčí.
Příroda je jediná kniha, která na všech stránkách nabízí zajímavý obsah.
Příroda nikdy neporušuje své zákony.
Příroda je úžasná věc. Škoda že je tak daleko!
Příroda je stále ještě nekonečně populárnější než dějiny. Příroda kolem mne opsala kruh, který nemohu překročit; sedím v něm a učím se milovat život alespoň pro jiné, když ne pro sebe.
Člověk stále ovládá přírodu, což se na tak malé planetě, jakou je naše Země, může nakonec projevit naopak větší závislostí člověka na přírodě.
Přírodní úkazy mají od nepanšti tu nepříjemnou vlastnost, že se vyřádí, aniž by se předem ohlásily.
Láska je v přírodě všudypřítomná jako pohnutka i jako odměna.
Příroda to tak vymyslela, že každý nakonec nějak dostane, co si zaslouží.
Kos zpívá, květ voní, potok šumí. Poslechneme si, přičichneme, víme své. Barvy nás potěší a jejich nesourodá sousedství nás nepobuřují. Všechno je na svém místě, bereme to jako dílo přírody a těšíme se tím nebo nad tím dokonce žasneme. Anebo to shledáváme tak samozřejmým, že to ignorujeme.
Příroda neříká nikdy nic jiného, než říká moudrost.
Příroda nedělá chyby. „Správný“ a „špatný“ jsou lidské kategorie. Přírodní proces je právě to, co je, a nic více – není to smysl a není to nerozumné. Fakt je ten, že my nerozumíme.
Příroda dovede stejně jako básník vytvořit největší efekty s nejmenším počtem prostředků.
Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání.
Přírodu nemůžeme ovládnou jinak, než že ji budeme poslouchat.
Dáme-li se vést přírodou, nemůžeme v ničem pochybit.
Příroda dovede stejně jako básník vytvořit největší efekty s nejmenším počtem prostředků.
Jedině příroda ví, co chce.
V návratu k přírodě je naše spása!
Jaro je způsob oslavy přírody.
Co ti příroda nedá, to ti nikdo nemůže dát.